Najistotniejsze informacje o smyczkach
Na świecie istnieje wiele rodzajów instrumentów muzycznych. Jedną z kategorii są instrumenty smyczkowe, do których zaliczamy m.in. skrzypce, wiolonczelę czy kontrabas. Jak wskazuje nazwa tej kategorii, by wydobyć jakikolwiek dźwięk, potrzebne jest narzędzie zwane smyczkiem. Niezwykle istotnym jest więc odpowiedni wybór smyczka.
Z czego wykonane są smyczki?
Narzędzie to jest wykonane z drzewca, które wykonuje się najczęściej z brazylijskiego drewna, [i]„żabki”[/i] służącej do regulacji naciągu smyczka. Na budowę składają się również gumka, która chroni przed ześlizgiwaniem się dłoni, owijka oraz końskie włosie.
Końskie włosie
Końskie włosie smyczkowe, jest odpowiednio przygotowane i posiada specjalne łuski, dzięki którym owo włosie nie ześlizguje się ze strun. Ten dość wyjątkowy element budowy skrzypiec skrywa również więcej ciekawostek. Przykładowe rodzaje włosia to m.in. syberyjskie, mongolskie, polskie, włoskie czy mieszane. Wyróżnić należy również kolorowe włosie, które jest wykonane z materiałów syntetycznych. Nie jest ono jednak one zbyt dobrym wyborem, przy zakupie, ponieważ jego jakość pozostawia wiele do życzenia.
Chcąc uzyskać komfort podczas użytkowania instrumentu, nie można zapomnieć także o kalafonii.
Kalafonia to produkt pochodzenia naturalnego otrzymywany z potocznie zwanej żywicy, z drzew iglastych. Czynność nawilżania strun jest bardzo istotna, ponieważ jeśli włosie nie zostanie odpowiednio nawilżone i posmarowane, będzie ono niekomfortowo przesuwać się po strunach i o nie zahaczać.
Co może się popsuć w smyczku?
Nieprawidłowo użytkując lub konserwując, można dokonać jeszcze paru uszkodzeń smyczka. Jednymi z najczęściej występujących usterek tego przedmiotu jest rozwijanie się owijki, a także blokowanie się śruby naciągu. Równie często występują także pęknięcia i wygięcia drzewca. Ważnym jest, aby pamiętać, że smyczka nie należy naprawiać na własną rękę, tylko udać się do lutnika, ponieważ naprawa tego przedmiotu wymaga wyjątkowo wprawnej ręki.